Pas katër javësh, rritet mbi 100 numri i rasteve të reja me koronavirus në Çeki

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në Republikën Çeke, numri i rasteve ditore me koronavirus ka pësuar rritjen më të madhe brenda katër javësh, ndërsa ka kaluar 100 për herë të parë këtë muaj, tha të martën Ministria çeke e Shëndetësisë.

Sipas saj, në 24 orët e kaluara janë regjistruar 111 raste të reja, të cilat e çojnë në 8,586 numrin e përgjithshëm të të infektuarve. Prej tyre, mbi 5,600 janë shëruar. Për viktima të reja nuk u raporta dhe numri i tyre mbetet 297.

Republika Çeke, si shumë vende të tjera në Evropë, ka mbyllur shkolla, dyqane dhe kufij, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Lehtësimi i masave të izolimit tashmë ka filluar.

Mesnatën e 17 majit ka përfunduar edhe gjendja e jashtëzakonshme, por disa kufizime kanë mbetur në fuqi.

Advertisement

Dyqanet e mëdha, qendrat tregtare dhe terracat e restoranteve janë hapur më 11 maj. Liga e futbollit çek do të jetë ndër të parat në Evropë që do të nisë sërish nga 23 maji, por fillimisht pa spektatorë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy