Pas Tajvanit, Turqia goditet nga tërmeti i fortë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pas Tajvanit, Turqia goditet nga tërmeti i fortë

Një tërmet me magnitudë 4.6 të shkallës Rihter është regjistruar paraditemn e sotme në Turqi.

Epiqendra ndodhet 57 km në jug-juglindje të qytetit të Antixhamanit.

Thellësia fokale, sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane, është llogaritur në 8 km.

Ditën e sotme një tërmet prej 7.2 ballësh ka goditur Tajvanin duke vrarë shtatë persona dhe duke plagosur më shumë se 700 të tjerë.

Si pasojë e tërmetit, që ishte më i fuqishmi që ka goditur këtë ishull në të paktën 25 vjet, u lëshuan paralajmërime për cunami në jug të Japonisë dhe Filipine, por më vonë autoritetet tërhoqën paralajmërimet./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy