Pluhuri Afrikan/ Si do të evoluojë fenomeni dhe sa do të zgjasë “pushtimi” i ri

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pluhuri Afrikan/ Si do të evoluojë fenomeni dhe sa do të zgjasë “pushtimi” i ri

Për të dytën ditë radhazi, fenomeni i pluhurit afrikan vijon pothuajse në të gjithë Greqinë, ku stacionet e motit regjistrojnë temperatura deri në 33 gradë Celsius në pjesët veriore të Kretës.

Sipas analizave të meteorologut Clearchos Marousakis, nga e diela dhe kryesisht në fillim të javës së ardhshme pritet një pushtim i ri pluhuri, megjithëse do të jetë më i butë në krahasim me atë që ndodhi dje dhe sot.

Siç shprehet Marousakis në faqen e tij të internetit, temperaturat e larta në Kretën veriore i detyrohen “nga njëra anë masave ajrore mjaft të ngrohta që na kanë ardhur nga Afrika.”

Advertisement

Megjithatë, ky diferencim i vërejtur në këtë zonë në raport me temperaturat mesatare maksimale të regjistruara në Greqi lidhet me topografinë që shfaq zona në kombinim me fushën e erës që mbizotëronte.

Më konkretisht, në zonë mbizotëronin erërat e jugut, të cilat, duke ndërvepruar me masat malore të ishullit, krijuan erëra në drejtim të kundërt, pra erëra të cilat, duke zbritur nga shpatet e malit, forcohen ndjeshëm dhe në të njëjtën kohë nxehen, ato drejtohen në zona me presion barometrik më të lartë.

Për rrjedhën e pluhurit afrikan, meteorologu i OREN raporton se “pas këtij episodi të fortë pluhuri afrikan, e gjithë situata pritet të normalizohet gradualisht nga pasditja e sotme dhe nga perëndimi, pasi era do të kthehet në veriperëndim, duke larguar këto sasi të mëdha drejt Turqisë dhe Qipros.

Kështu, cilësia e ajrit atmosferik do të përmirësohet ndjeshëm nesër dhe gjatë fundjavës. Por kjo nuk do të zgjasë shumë, pasi të dielën dhe kryesisht në fillim të javës së ardhshme, një episod i ri më i butë pluhuri afrikan do të prekë rajonin tonë”.

Advertisement

Klearchos Marousakis bën një referencë të veçantë edhe për formimin e mjegullës në zonat detare dhe bregdetare pasi siç shprehet ai, “me temperaturat e larta që vazhdojnë, ditët në vijim do të hasen temperatura afër ose edhe mbi 30 gradë Celsius.

Zhvillimi i mësipërm do të sjellë formimin e mjegullave të dendura në zonat detare dhe bregdetare.

Duke shpjeguar fenomenin, ai vëren se “në momentin që jemi në sipërfaqen e detit temperatura është afër 14° gradë në veri dhe afër 17° më në jug.

Advertisement

Ndërsa masa e ngrohtë e ajrit lëviz mbi këto sipërfaqe ujore më të ftohta, ajo ftohet duke çuar në kondensimin e avullit të ujit që mbart duke rezultuar në formimin e mjegullave të konvekcionit, një formë e të cilave janë mjegulla e detit./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy