Policia fraceze parandalon një sulm të planifikuar terrorist gjatë Lojrave Olimpike

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Policia fraceze parandalon një sulm të planifikuar terrorist gjatë Lojrave Olimpike

Zyrtarët francezë të sigurisë kanë zbuluar një komplot për të kryer sulm gjatë një ndeshjeje futbolli në Lojërat Olimpike të Parisit.

Në një deklaratë të premten, ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se forcat franceze të sigurisë, këtë muaj, arrestuan një shtetas çeçen 18-vjeçar që dyshohet se po planfikonte një sulm në stadiumin “Geoffroy Guichard “në qytetin Saint-Etienne, “i nxitur nga ideologjia e Shtetit Islamik”.

Ai donte të “sulmonte tifozët, por edhe forcat e sigurisë dhe të vdiste si martir”, tha zoti Darmanin.

Franca është në nivelin më të lartë të alarmit të sigurisë përpara Lojërave Olimpike që fillojnë në më pak se dy muaj.

Advertisement

Sipas Agjencisë Franceze të Lajmeve, shtetasi çeçen është akuzuar për komplot terrorist dhe ndodhet në paraburgim.

Komiteti Organizativ i Lojërave Olimpike të Parisit tha përmes një deklarate se “e përshëndeste efekastetin e organeve të rendit dhe mobilizimin e tyre të jashtëzakonshëm për të garantuar sigurinë e Lojërave.”

Lojërat Olimpike të Parisit do të zhvillohen nga 26 korriku deri më 11 gusht./voa/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy