Politico: Planet e Shtëpisë së Bardhë për të stabilizuar Rripin e Gazës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Politico: Planet e Shtëpisë së Bardhë për të stabilizuar Rripin e Gazës

Zyrtarët në administratën e presidentit amerikan Joe Biden janë në “diskutime” paraprake në lidhje me opsionet për stabilizimin e Rripit të Gazës të pasluftës.

Sipas Politico, opsionet që po shqyrtohen nuk përfshijnë vendosjen e trupave amerikane në terren, thanë dy zyrtarë të Departamentit të Mbrojtjes dhe dy zyrtarë të tjerë.

Të gjithë ata kërkuan të mbeten anonimë për të folur për këto negociata diplomatike dhe ushtarake që po zhvillohen me dyer të mbyllura. Financimi i Pentagonit do të mbulojë nevojat e forcës së sigurisë dhe do të plotësojë ndihmën e ofruar nga vendet e tjera, thanë ata.

I pyetur për koment, një zyrtar i lartë i administratës tha se Uashingtoni po punonte me partnerët e tij për të studiuar “skenarët e ndryshëm” në lidhje me qeverinë tranzicionale dhe institucionet e sigurisë në Gaza pas luftës. Por ai nuk pranoi të japë detaje të tjera.

Advertisement

Mund të duhen javë apo edhe muaj që SHBA dhe partnerët e saj të miratojnë një plan, veçanërisht për shkak se fuqitë rajonale duan një angazhim ndaj zgjidhjes me dy shtete përpara se të mund t’i bashkohen asaj. Ka gjithashtu pyetje nëse do të ishte e mundur të trajnohej një forcë palestineze në kohë për të marrë përsipër sigurinë në Gazën e shkatërruar nga lufta.

Në të njëjtën kohë, Izraeli heziton të hyjë në një diskutim të tillë derisa të mposht Hamasin ushtarakisht dhe të sigurojë lirimin e pengjeve. Politico kujton se disa zyrtarë të qeverisë izraelite kanë bërë thirrje që Izraeli të pushtojë Gazën, një propozim që e gjen SHBA-në të kundërshtuar.

Katër zyrtarët amerikanë konfirmuan se Shtëpia e Bardhë, Pentagoni, Departamenti i Shtetit dhe homologët e tyre nga vendet e tjera po marrin pjesë në bisedime./vizionplus.tv/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy