Presideni Xi: Vaksina kineze do të jetë e disponueshme për të gjithë botën

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë se vaksina kineze kundër CoVid-19 do të jetë e mirë e disponueshme për mbarë botën.

“Në momentin kur vaksina të jetë gati dhe e disponueshme ajo do të ofrohet për të gjithë botën”, ka siguruar Xi.

Kina aktualisht po zhvillon pesë variante për vaksinën për të cilën janë angazhuar vendet dhe kompanitë kryesore të botës.

Presidenti kinez ka deklaruar para Asamblesë së OBSh-së se Kina ka vepruar me transparence dhe përgjegjshmëri dhe se i ka dhënë informacion OBSH-së dhe vendeve në momentin e parë të mundshëm.

Advertisement

Po kështu Kina ka akorduar 2 miliardë dollarë për luftën kundër pandemisë aktuale sidomos për vendet në zhvillim.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy