Presidenti Duda: Polonia gati të presë armë bërthamore

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Presidenti Duda: Polonia gati të presë armë bërthamore

Polonia është gati të presë armë bërthamore në territorin e saj, njoftoi presidenti Andrzej Duda të hënën (22 prill), duke konfirmuar se ai kishte qenë në bisedime mbi këtë çështje me administratën e SHBA gjatë një vizite të fundit.

Në një intervistë për të përditshmen polake Fakt, Duda pranoi se po diskuton mundësinë e vendosjes së armëve bërthamore në Poloni si pjesë e Programit të Ndarjes Bërthamore të NATO-s.

Marrëveshjet e SHBA-së për ndarjen bërthamore parashikojnë vendosjen dhe ruajtjen e një arsenali bërthamor në Evropë, duke lejuar shtetet që nuk kanë armë bërthamore të vendosin armë bërthamore në territorin e tyre dhe të marrin pjesë në planifikim dhe stërvitje.

Megjithëse nuk ekziston asnjë konfirmim zyrtar, dihet gjerësisht se armët bërthamore të SHBA-ve janë aktualisht të vendosura në bazat amerikane dhe evropiane në të gjithë Evropën: Kleine Brogel në Belgjikë, Büchel në Gjermani, Aviano dhe Ghedi-Torre në Itali, Volkel në Holandë dhe Inçirlik në Turqia.

Advertisement

“Nëse ka një vendim nga aleatët tanë, NATO, për të vendosur armë bërthamore në Poloni si pjesë e Ndarjes Bërthamore për të përforcuar sigurinë e krahut lindor të NATO-s, ne jemi gati për këtë,” tha Duda për mediat polake.

Presidenti polak konfirmoi se vendosja e mundshme e armëve bërthamore në Poloni ishte një temë e bisedimeve të tij me administratën amerikane gjatë vizitës së javës së kaluar, kur u takua me zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë, si dhe me kandidatin republikan presidencial të SHBA-së, Donald Trump.

Rusia vazhdon të militarizojë rajonin fqinj të Kaliningradit dhe po lëviz armët e saj bërthamore në Bjellorusi, e cila gjithashtu ndan kufirin me Poloninë, u kishte thënë duda homologëve amerikanë.

Ai përsëriti angazhimin e Varshavës për të rritur shpenzimet e saj të mbrojtjes në 4% të PBB-së, një objektiv shumë më i lartë se shumica e anëtarëve të tjerë të NATO-s.

Advertisement

Duda theksoi se mbështetja e SHBA për Poloninë nuk do të ishte bamirësi: “Amerikanët kanë interesat e tyre në Poloni dhe unë dua që ata të ndjejnë se është gjithashtu në interesin e tyre të na mbajnë të sigurt”.

Partitë polake u ndanë 

Qeveria e mëparshme konservatore, nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS, ECR), në pushtet deri në dhjetorin e kaluar, kishte favorizuar pjesëmarrjen e Polonisë në programin e ndarjes bërthamore, siç bëri partia e Konfederatës në opozitën e ekstremit të djathtë.

“Stacionimi i armëve bërthamore në territorin polak do të ishte një garanci sigurie shumë më serioze se çdo formë tjetër bashkëpunimi me aleatët”, tha zëdhënësi i Konfederatës Michał Wawer vitin e kaluar.

Advertisement

Nga ana tjetër, Koalicioni Qytetar (KO, EPP), i cili zëvendësoi PiS në pushtet, duke udhëhequr një bllok të partive centriste dhe të majta pro-BE nën kryeministrin Donald Tusk, ishte skeptik për vendosjen e armëve bërthamore në Poloni.

Ish-ministri i Mbrojtjes Tomasz Siemoniak paralajmëroi vitin e kaluar se spekulimet se një zgjidhje e tillë “nuk i shërben sigurisë së Polonisë”.

Ndërkohë në Rusi

Komentet e Dudës për ndarjen bërthamore erdhën në të njëjtën ditë kur Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se kërcënimi i luftës bërthamore po rritet, raportoi Reuters.

Advertisement

“Perëndimorët po kalojnë rrezikshëm në prag të një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis fuqive bërthamore”, citohet të ketë thënë Lavrov.

Sipas tij, SHBA dhe fuqitë bërthamore në Evropë po ndërmarrin “hapa provokues” në mbështetje të Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë.

Më herët, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se nëse Shtetet e Bashkuara kryejnë prova bërthamore, Moska do të bënte të njëjtën gjë./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy