Presidenti polak: Mbi 240 tanke të dorëzuara në Ukrainë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Presidenti polak: Mbi 240 tanke të dorëzuara në Ukrainë

Polonia ka furnizuar Ukrainën me 240 tanke dhe 100 automjete të tjera të blinduara, njoftoi sot presidenti polak, Andrzej Duda.

“Gjithashtu, Varshava ka dërguar sisteme raketore, mitralozë dhe municione”, tha Duda gjatë një takimi me ambasadorët polakë në Varshavë.

Advertisement

Në total, Polonia i ka ofruar Ukrainës një ndihmë ushtarake prej mbi 1.6 miliardë dollarë, duke synuar të ndalojë luftën dhe të sigurojë që ajo të mos përhapet në territorin polak.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy