Rama tregon punët që do nisin pas pandemisë: Aeroporte, rrugë dhe rindërtimi pas tërmetit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri Edi Rama njoftoi punët e lëna pezull për shkak të pandemisë së koronavirusit që do të rinisim hap pas hapi, që nga rindërtimi e deri të përfundimi i rrugës në zona kryesisht atraktive për turistë.

Do paraqesim planin e ri të rimëkëmbjes ekonomike dhe sociale për të kthyer normalitetin për familjes falë paketës së re.

“Jemi në proceset e fundit të rindërtimit. Në 45 deri në 65 ditët e ardhshme do kemi kantierin e ndërtimit të shtëpive individuale dhe kopshteve të dëmtuara nga tërmeti.

Në vjeshtë do kemi edhe lagjet e reja në Tiranë dhe Durrës me përjashtim të qyteteve të tjera ku do të nisim më shpejt.

Advertisement

Uroj që në vjeshtë te kemi mbyllur edhe Aeroportin e Vlorës. Akset e tjera, hekurudhën Tiranë-Durrës, tunelin e Llogarasë dhe fazën përmbyllëse e rrugës Qukës-Plloçkë dhe të kemi mbyllur rrugët e tjera të lëna përgjysëm në Radhimë dhe Lezhë”, tha Rama

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy