Raportonin për luftën, sulmet izraelite vrasin dy gazetarë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Raportonin për luftën, sulmet izraelite vrasin dy gazetarë

Dy gazetarë të tjerë palestinezë u vranë në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës të hënën, duke e çuar numrin e të vdekurve në 126 që nga 7 tetori, njoftojnë mediat ndërkombëtare.

Viktimat u identifikuan si dy reporterët , Alaa Hassan Al-Hams dhe Angham Ahmed Adwan, të agjencisë lokale të lajmeve SND dhe kanalit libanez.

Dy gazetarët u vranë në bombardimet izraelite në qytetet Rafah dhe Jabalia, tha zyra e mediave, pa dhënë asnjë detaj të mëtejshëm.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga një sulm i 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze Hamas, duke vrarë të paktën 28,340 njerëz dhe duke plagosur 67,984 të tjerë, ndërsa rreth 1,200 izraelitë besohet se janë vrarë në sulmin e Hamasit.

Advertisement

Sulmi izraelit ka lënë 85% të popullsisë së Gazës të zhvendosur brenda në mes të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy