Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov, në Bullgari

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov, në Bullgari

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut.

Qeveria e Petkov u rrëzua pas një mocioni të mosbesimit të dorëzuar në Kuvend nga GERB për shkak të dështimeve ekonomike të qeverisë.

Advertisement

Qeveria e 99-të e Bullgarisë me kryeministër Kiril Petkov u zgjodh më 13 dhjetor 2021. Para formimit të saj, vendi shkoi në zgjedhje tre here, një rekord në historinë e Bullgarisë dhe vetëm parlamenti i zgjedhur më 15 nëntor arriti të emërojë një kabinet.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy