Rusia dhe Kina kundër sanksioneve të OKB-së ndaj Koresë së Veriut

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia dhe Kina kundër sanksioneve të OKB-së ndaj Koresë së Veriut

Rusia tha sot se fuqitë e mëdha duhet të miratojnë një qasje të re ndaj Koresë së Veriut, teksa akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj për rritje të tensioneve ushtarake në Azi.

Rusia ka vendosur veto ndaj rinovimit vjetor të mandatit të ekspertëve që mbikëqyrin zbatimin e sanksioneve të gjata të OKB-së ndaj Koresë së Veriut lidhur me armët e saj bërthamore dhe programet e raketave balistike.

“Është e qartë për ne se Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk mund të përdorë më precedentë të vjetër në lidhje me problemet e Gadishullit Korean ”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova .

Zakharova tha se Shtetet e Bashkuara po nxisin tensionet ushtarake dhe se kufizimet ndërkombëtare nuk e kishin përmirësuar situatën e sigurisë dhe se kishte pasoja të rënda humanitare për popullsinë e Koresë së Veriut, ose Republikës Popullore Demokratike të Koresë (DPRK) siç quhet zyrtarisht.

Advertisement

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë demonstruar qartë se interesi i tyre nuk shtrihet përtej misionit të ‘mbytjes’ së KPRK-së me të gjitha mjetet e disponueshme dhe [se]një zgjidhje paqësore nuk është aspak në axhendë ,” tha ai.

Vetoja ruse shihet si një pikë kthese e madhe në regjimin e sanksioneve ndërkombëtare kundër Koresë së Veriut, i cili u krijua në 1948 me mbështetjen e Bashkimit Sovjetik të atëhershëm, ndërsa Republika e Koresë u mbështet nga Shtetet e Bashkuara.

Koreja e Veriut është i vetmi vend që ka kryer teste bërthamore në shekullin e 21-të – në 2006, 2009, 2013, dy herë në 2016 dhe në 2017, sipas Kombeve të Bashkuara.

Rusia ka argumentuar gjithashtu se puna e ekspertëve nuk është as objektive dhe as e paanshme dhe se ajo është kthyer në një mjet të Perëndimit.

Advertisement

“Paneli i Ekspertëve të Komitetit 1718 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka humbur të gjitha standardet e objektivitetit dhe paanshmërisë, të cilat duhet të jenë tipare integrale të mandatit të tij ,” tha Zakharova./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy