Rusia dhe Ukraina rinovuan marrëveshjen e grurit/ Rama uron Erdogan për ndërmjetësimin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia dhe Ukraina rinovuan marrëveshjen e grurit/ Rama uron Erdogan për ndërmjetësimin

Rusia dhe Ukraina rinovuan edhe me dy muaj të tjerë marrëveshjen për grurin në Detin e Zi, marrëveshje kjo e arritur me ndërmjetësimin e Turqisë.

 

Pak më parë, Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur arritjen e kësaj marrëveshjeje mes dy shteteve, në një kohë që Rusia dhe Ukraina ndodhen në luftë.

 

Advertisement

Rama uron edhe presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan për rolin e tij, ndërsa thekson se sigurimi i furnizimit jetik të drithërve është me rëndësi kritike për gjithë botën.

 

E mirëpres rinovimin e Iniciativës së grurit të Detit të Zi edhe për dy muaj të tjerë. Unë përsëris urimet e mia për Erdogan, për rolin e tij vendimtar.

 

Advertisement

Sigurimi i një furnizimi të pandërprerë jetik të drithërave në tregjet botërore është me rëndësi kritike për sigurimin e sigurisë ushqimore në mbarë botën”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetete sociale.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy