Rusia: Do të përgjigjemi ndaj “kërcënimeve” të anëtarëve të NATO-s

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia: Do të përgjigjemi ndaj “kërcënimeve” të anëtarëve të NATO-s

Moska i ka akuzuar të mërkurën Poloninë dhe Finlandën për kërcënimin e sigurisë së saj dhe është zotuar se do të përgjigjet ndaj “kërcënimeve të shumta” në kufirin rus me Perëndimin nga anëtarët e NATO-s.

 

Polonia, fqinja dhe aleatja e patundur e Ukrainës, e ka forcuar sigurinë në kufirin e vet me Bjellorusinë, pasi Minsku u bë bazë e re e luftëtarëve të Wagner-it rus.

 

Advertisement

Finlanda, e cila e ndan një kufi të gjatë me Rusinë, iu bashkua NATO-s në prill në një ngjarje historike që u nxit nga lufta e Moskës në Ukrainë.

 

“Kërcënimet ndaj sigurisë ushtarake të Federatës ruse janë shumëfishuar në drejtimet strategjike perëndimore dhe veriperëndimore”, tha ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim me zyrtarët ushtarakë.

 

Advertisement

Ato rreziqe “kërkojnë përgjigje adekuate dhe me kohë”, theksoi ai.

 

“Ne do t’i diskutojmë masat e nevojshme për t’i neutralizuar ato gjatë takimit, ku do të marrim vendime të duhura”.

 

Advertisement

Ai e veçoi Poloninë, për të cilën tha se po “militarizohet” dhe se po përdoret nga Shtetet e Bashkuara “si një instrument i politikave anti-ruse”.

 

Varshava njoftoi të mërkurën se do t’i dërgojë edhe 2.000 trupa shtesë në kufirin e vet lindor, ku i ka vendosur tashmë 2.000 sosh.

 

Advertisement

Anëtarja e NATO-s tha javën e kaluar se helikopterët bjellorusë e kishin shkelur hapësirën e saj ajrore dhe paralajmëroi për provokime nga Bjellorusia.

 

Shoigu tha se trupat polake do të jenë “shumë pranë kufijve të Unionit”, duke iu referuar aleancës mes Moskës dhe Minskut.

 

Advertisement

Muajin e kaluar, presidenti Vladimir Putin tha se Moska do të përgjigjej ndaj çdo agresioni kundër Bjellorusisë “me të gjitha mjetet në dispozicionin tonë”.

 

Shoigu tha, po ashtu, se “faktor serioz i destabilizimit është anëtarësimi i Finlandës në NATO, dhe në të ardhmen – i Suedisë”.

 

Advertisement

Muajin e kaluar, Turqia i dha fund kundërshtimit të anëtarësimit të Suedisë në NATO, duke dhënë dritën jeshile për shpresat e Stokholmit për anëtarësim.

 

Kremlini ka thënë se anëtarësimi i Suedisë në NATO do ta rrezikonte sigurinë e Rusisë dhe se po planifikon kundërmasa.

 

Advertisement

Suedia ndan një kufi të shkurtër arktik me Rusinë./rel

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy