Rusia: Kemi humbur afro 6 mijë ushtarë në luftë, mobilizohen 300 mijë rezervistë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia: Kemi humbur afro 6 mijë ushtarë në luftë, mobilizohen 300 mijë rezervistë

Që nga fillimi i operacionit ushtarak në Ukrainë, Rusia ka humbur 5,937 trupa.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Ky i fundit gjithashtu konfirmoi se mobilizimi i pjesshëm në Rusi sipas asaj që bëri të ditur Putin, parashikon rekrutimin e 300,000 rezervistëve.

Advertisement

Bëhet fjalë për burra që kanë shërbyer tashmë në ushtri, me përvojë luftarake dhe specializime ushtarake. Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se qëllimi i mobilizimit është “kontrolli i territoreve të çliruara” në Ukrainë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy