“Serbia ka mbështetjen e Rusisë”/ Putin dhe Vuçiç bisedojnë për Kosovën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Serbia ka mbështetjen e Rusisë”/ Putin dhe Vuçiç bisedojnë për Kosovën

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç diskutuan në një bisedë telefonike për çështjen e Kosovës dhe furnizimin me vaksina. Sipas mediave të huaja, Vuçiç njoftoi Putinin për situatën në Kosovë dhe ecurinë e dialogut.

 

“Pala ruse konfirmoi qëndrimin e saj parimor mbi zhvillimin e një zgjidhjeje të ekuilibruar të problemit të Kosovës, e cila duhet të miratohet nga Këshilli i Sigurimit të OKB. U vu në dukje se Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e Rusisë për këtë dhe çështje të tjera të rëndësishme”, njoftoi Kremlini.

Putini dhe Vuçiç ranë gjithashtu dakord të zgjerojnë bashkëpunimin në luftën kundër pandemisë, duke përfshirë furnizimin me vaksinën Sputnik V në Serbi.

Advertisement

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy