SHBA e cilëson udhëheqësin e Xhihadit Islamik Palestinez një terrorist global dhe vendos sanksione ndaj zyrtarëve kryesorë të Hamasit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SHBA e cilëson udhëheqësin e Xhihadit Islamik Palestinez një terrorist global dhe vendos sanksione ndaj zyrtarëve kryesorë të Hamasit

Departamenti Amerikan i Shtetit e etiketoi të marten, Akram al-Ajouri, udhëheqësin e krahut militant të Xhihadit Islamik Palestinez, si një terrorist global, ndërsa Departamenti i Thesarit i SHBA vendosi sanksione ndaj zyrtarëve kryesorë të Hamasit dhe mekanizmave me të cilët Irani ofron mbështetje për Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez.

 

Veprimet e së martës janë masat më të fundit ndëshkuese të marra në përgjigje të sulmit të Hamasit të 7 tetorit kundër Izraelit. Sanksionet kanë për qëllim pengimin e aksesit të individëve dhe organizatave në burime dhe financime.

 

Advertisement

Al-Ajouri shërben gjithashtu si Zëvendës Sekretar i Përgjithshëm i PIJ-së, tha në një deklaratë Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken. Një deklaratë e veçantë nga Thesari i SHBA tha se ai koordinoi operacionet e trajnimit dhe rekrutimit të militantëve për PIJ në Gaza, Siri, Sudan, Liban dhe Jemen.

 

Ndërkohë, Departamenti i Thesarit vendosi sanksione ndaj Mahmoud Khaled Zahhar, një anëtar i lartë dhe bashkëthemelues i Hamasit, i cili ka bashkëpunuar ngushtë me Terroristët e Përcaktuar Speciale Globale dhe liderin e Hamasit, Ismail Haniyeh.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy