SHBA paketë tjetër për Ukrainën, akordon 350 milionë dollarë ndihmë për sigurinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SHBA paketë tjetër për Ukrainën, akordon 350 milionë dollarë ndihmë për sigurinë

Uashingtoni zyrtar ka bërë me dije se ka akorduar një tjetër paketë mbështetëse për Ukrainën. Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi një shtesë prej 350 milionë dollarësh në ndihmë të sigurisë për Ukrainën.

 

“Paketa e radhës përfshin më shumë municion për HIMARS-in dhe obusët e ofruar nga SHBA-të që Ukraina po përdor për t’u mbrojtur, si dhe municione për automjetet luftarake të këmbësorisë Bradley, raketat HARM, armët antitank, varkat e lumit dhe pajisje të tjera”, tha Blinken.

Blinken rikonfirmoi pozicionimin e SHBA në krah të Ukrainës.

Advertisement

 

“Vetëm Rusia mund t’i japë fund luftës së saj sot,” tha ai. “Derisa ta bëjë Rusia, ne do të qëndrojmë të bashkuar me Ukrainën për aq kohë sa të duhet.”

 

Shtetet e Bashkuara kanë zotuar më shumë se 32 miliardë dollarë fonde për  tërheqjen presidenciale  për të ndihmuar Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë më shumë se një vit më parë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy