SHBA paralajmëron Izraelin për dërgimin e trupave në Rafah: Nuk do ta mbështesim ofensivën tuaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SHBA paralajmëron Izraelin për dërgimin e trupave në Rafah: Nuk do ta mbështesim ofensivën tuaj

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Izraelin se organizimi i një ofensive ushtarake në qytetin jugor të Gazës, Rafah, pa planifikimin e duhur do të ishte një “katastrofë”.

Shtëpia e Bardhë tha se nuk do të mbështeste planet për ndonjë operacion të madh në Rafah pa konsiderimin e duhur për refugjatët atje.

Komentet vijnë disa ditë pasi udhëheqësi izraelit tha se ushtrisë i ishte thënë të përgatitej për të operuar në Rafah.

Më shumë se gjysma e banorëve të Gazës tani jetojnë në qytetin në kufi me Egjiptin.

Advertisement

Rreth 1.5 milionë palestinezë po mbijetojnë atje në kushte të rënda humanitare.

Izraeli bombardoi pjesë të Rafahut nga ajri të enjten në mëngjes dhe tanket izraelite thuhet gjithashtu se hapën zjarr.

Emad, 55 vjeç, baba i gjashtë fëmijëve që strehohej në Rafah pasi u arratis nga shtëpia e tij diku tjetër, pas ii frikësohej një ofensive tokësore.

Pjesa më e madhe e Gazës veriore dhe qendrore është kthyer në gërmadha nga bombardimet e vazhdueshme izraelite që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Advertisement

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby tha se ushtria izraelite kishte një “detyrim të veçantë ndërsa kryen operacione atje ose kudo tjetër për t’u siguruar që ata janë duke faktorizuar mbrojtjen e jetës së pafajshme civile”.

“Operacionet ushtarake tani do të ishin një katastrofë për ata njerëz dhe nuk është diçka që ne do ta mbështesim,” tha ai, duke shtuar se SHBA nuk kishte parë asgjë që të sugjeronte se Izraeli do të nisë një operacion të madh në Rafah.

Zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, i bëri jehonë komenteve të zotit Kirby, duke thënë: “Ne [Shtetet e Bashkuara] nuk do të mbështesim ndërmarrjen e diçkaje të tillë pa një planifikim serioz dhe të besueshëm”.

I pyetur nga BBC se ku duhet të shkojnë refugjatët në Rafah në rast të një operacioni, zoti Patel tha se këto ishin “pyetje legjitime të cilave ne besojmë se izraelitët duhet t’u përgjigjen”.

Advertisement

Duke folur në qytetin izraelit të Tel Avivit, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se çdo “operacion ushtarak që Izraeli ndërmerr duhet të vendosë civilët në radhë të parë dhe kjo është veçanërisht e vërtetë në rastin e Rafahut”.

Është e rrallë që SHBA, një aleat kyç dhe mbështetës ushtarak i Izraelit, të flasë për ndonjë fazë të ardhshme të ofensivës ushtarake të vendit në Gaza, por ky ishte një paralajmërim i qartë.

Uashingtoni dërgon rreth 3.8 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Izraelin çdo vit, duke e bërë vendin përfituesin më të madh në botë të një financimi të tillë.

Rreth 1,300 njerëz u vranë gjatë sulmeve të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, sipas zyrtarëve izraelitë.

Advertisement

Më shumë se 27,800 palestinezë janë vrarë dhe të paktën 67,000 janë plagosur nga lufta e nisur nga Izraeli si përgjigje, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

“Ata po jetojnë në strehimore të improvizuara të mbipopulluara, në kushte josanitare, pa ujë të rrjedhshëm, energji elektrike dhe furnizime adekuate ushqimore,” ishte vlerësimi i ashpër i situatës nga shefi i OKB-së António Guterres të enjten.

“Ne ishim të qartë në dënimin e akteve të tmerrshme të Hamasit. Ne jemi gjithashtu të qartë në dënimin e shkeljeve të ligjit ndërkombëtar humanitar në Gaza.”

Të martën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ai kishte urdhëruar trupat të “përgatiteshin për të operuar” në Rafah dhe se “fitorja totale” e Izraelit mbi Hamasin ishte vetëm disa muaj larg.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy