SHBA shpall “non grata” një tjetër president, ja arsyeja

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SHBA shpall “non grata” një tjetër president, ja arsyeja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur “non grata” presidentin e Nikaraguas, Daniel Ortega.

Hyrja në SHBA i është ndaluar dhe bashkëshortes së tij, zv.presidentit Murillo, si dhe disa ministrave të tjerë të Amerikës Qendrore, nën akuzën se kanë kryer “atentat” ndaj demokracisë.

Advertisement

“Represioni dhe abuzimet e qeverisë së Ortegës dhe të atyre që e mbështesin, detyruan Shtetet e Bashkuara të reagojnë”, shkruhet mes të tjerash në dekretin e presidentit Biden.

José Daniel Ortega Saavedra ka shërbyer si president i Nikaraguas që prej vitit 2007.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy