Shembja e urës në Baltimore, dëmi shkon deri në 3 miliardë dollarë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shembja e urës në Baltimore, dëmi shkon deri në 3 miliardë dollarë

Sipas aktorëve të tregut të sigurimeve në Mbretërinë e Bashkuar, shembja e urës në Baltimore, SHBA, do të rezultojë në pagesën më të madhe të premiumit të vetëm ndonjëherë.

Gjashtë persona supozohen të vdekur pasi një anije u përplas në urë dhe zhytësit gjetën dy trupa. Ekspertët thonë se dëmet mund të arrijnë në 3 miliardë dollarë.

“Unë do të thoja se sigurisht që do të jetë një nga humbjet më të mëdha detare në histori”, tha John Neal, shefi ekzekutiv i Lloyd’s të Londrës.

Departamenti i Transportit në Maryland deri më tani i ka kërkuar administratës Biden 60 milionë dollarë fonde emergjente për të ndihmuar në heqjen dhe pastrimin e mbeturinave pas incidentit.

Advertisement

Përballja me shembjen e urës nuk është as shpenzimi i vetëm. Në kohën kur korsia e transportit është rihapur, ekspertët thonë se incidenti mund të rezultojë në humbje deri në 15 milionë dollarë, duke pasur parasysh se sa jetik është Porti i Baltimore për tregtinë globale.

Neal nuk dha një shifër se sa mund të faturohen siguruesit për përplasjen, por analistët e Barclays thanë se pretendimet mund t’i kushtojnë siguruesve deri në 3 miliardë dollarë.

Analistët thanë se dëmet në vetë urën mund të arrijnë në 1.2 miliardë dollarë, ndërsa kompanitë e sigurimeve mund të përballen midis 350 dhe 700 milionë dollarë për akuza për vdekje.

Bllokimi i një prej porteve më të mëdhenj të SHBA-së ndërkohë që ura riparohet mund të kushtojë gjithashtu miliona dollarë, thanë analistët e Barclays. Porti i Baltimores është i 14-ti më i madhi në SHBA. Në vitin 2023, 52.3 milionë tonë mallra të huaja, me vlerë 80.8 miliardë dollarë, kaluan nëpër Baltimore, sipas të dhënave nga shteti i Maryland.

Advertisement

Ekspertët thonë se mbyllja e Baltimore mund të ketë efekte të mëdha në zinxhirët e furnizimit global. Presidenti Joe Biden tha se qeveria federale duhet të mbulojë koston e rindërtimit të urës. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy