Shifrat e fundit/ Mbi 25 mijë të vdekur deri tani në Turqi dhe Siri, të paktën 80 mijë të plagosur

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shifrat e fundit/ Mbi 25 mijë të vdekur deri tani në Turqi dhe Siri, të paktën 80 mijë të plagosur

Pesë ditë pas tërmetit shkatërrimtar me magnitudë 7.8 që tronditi Turqinë dhe Sirinë, numri i viktimave ka shkuar ne 25 mije e 401 , 21mije e 848 në Turqi dhe pjesa tjeter në Siri.

 

Mbi 80 mije njerez rezultojne deri tani te plagosur.

 

Advertisement

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet në kushte të vështira si pasojë e temperaturave të ulëta dhe pasgoditjeve që vijojnë. Edhe pse kanë kaluar më shumë se 130 orë vazhdojnë të nxirren të mbijetuar nga rrënojat.

 

Në Gaziantep është nxjerrë e gjallë një grua shtatzënë. Zahide Kaya është dërguar menjëherë në spital, teksa bashkë me të ishte edhe vajza e saj 6 vjeçe.

 

Advertisement

Një mrekulli e vërtetë mund te konsiderohet edhe shpëtimi i një djali 8-vjeçar, i cili qëndroi nën gërmadha për më shumë së 116 orë.

 

Pas 132 orësh babë e bijë dolën gjithashtu te gjalle nga rrënojat.

 

Advertisement

Zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay ka njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë shpëtuar 70 persona. Ndërkohë mbi 80.000 njerëz janë duke u trajtuar në spitale, ndërsa 1 milion persona kanë mbetur në qiell të hapur.

 

“Qëllimi ynë kryesor është të sigurohemi që ata t’i kthehen jetës normale, duke u ofruar strehim brenda një viti dhe duke ua shëruar dhimbjen sa më shpejt që të jetë e mundur” është shprehur Oktay teksa ka vizituar një nga zonat e goditura nga tërmeti. “

 

Advertisement

Në Siri, presidenti , Bashar al-Assad, ka miratuar ndihmën humanitare, një lëvizje kjo që mund të ndihmojë miliona njerëz që kanë nevoja urgjente.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy