Shpëtohen 126 emigrantë, ishin braktisur të mbyllur brenda një kontejneri

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shpëtohen 126 emigrantë, ishin braktisur të mbyllur brenda një kontejneri

Policia në Guatemalë arriti të shpëtojë 126 emigrantë të cilët ishin braktisur brenda një kontejneri në anë të një rruge.

Emigrantët u gjetën në orët e para të mëngjesit midis qyteteve Nueva Concepción dhe Cocales pasi disa banorë njoftuan autoritetet se kishin dëgjuar ulërima brenda rimorkios së kamionit.

Autoritetet besojnë se ata u braktisën nga kontrabandistët që ishin paguar për t’i çuar në SHBA përmes Meksikës.

Advertisement

Mësohet se shumica e emigrantëve ishte nga Haiti, por kishte dhe nga Gana e Nepali.

Oficerët u dhanë emigrantëve ndihmën e parë para se t’i shoqëronin në një strehë të drejtuar nga Instituti i Migracionit në Guatemalë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy