Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni justifikojnë sulmet në spitalin Al-Shifa: Hamasi e përdor për pengje dhe armë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni deklaruan të martën se Hamasi po ruan armë dhe po operon një qendër komandimi nga spitali Al-Shifa në Gaza.

 

“Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez përdorin disa spitale në Rripin e Gazës, duke përfshirë Al-Shifa dhe tunele poshtë tyre, për të fshehur dhe për të mbështetur operacionet e tyre ushtarake dhe për të mbajtur pengje,” u tha gazetarëve John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

 

Advertisement

Vërejtjet i bëjnë jehonë pretendimeve të bëra nga Izraeli se ka një qendër komanduese të Hamasit në Al-Shifa, i cili është spitali më i madh në enklavë. Zyrtarët e spitalit palestinez dhe Hamasi i kanë hedhur poshtë pretendimet.

 

Pentagoni tha gjithashtu se SHBA ka deklasifikuar rishtazi inteligjencën që pretendon të tregojë se Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez po përdornin spitalet, përfshirë Al-Shifa, si një mënyrë për të fshehur dhe mbështetur operacionet e tyre ushtarake dhe për të mbajtur pengje.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy