Situatë tragjike në Rripin e Gazës, zyrtari i ONSH: Pashë pacientë që prisnin të vdisnin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Situatë tragjike në Rripin e Gazës, zyrtari i ONSH: Pashë pacientë që prisnin të vdisnin

Zyrtari i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) përgjegjës për koordinimin e ekipeve të saj në Rripin e Gazës tha të mërkurën se ai pa pacientë që thjesht po prisnin të vdisnin në spitalet në enklavë, operacionet e të cilëve po përballen me probleme të paimagjinueshme për shkak të luftës.

Pas pesë javësh në enklavën palestineze, Sean Casey, koordinator i OBSH-së, tha se ai po shihte çdo ditë pacientë në spitale me djegie shumë të rënda, me thyerje të hapura, duke pritur orë dhe ditë për kujdes.

“Shpesh më kërkonin ushqim apo ujë, që tregon nivelin e dëshpërimit”, vazhdoi ai.

Casey theksoi se ka mundur të vizitojë vetëm gjashtë nga 16 spitalet në Rripin e Gazës, ku aktiviteti vazhdon. Para se të shpërthente lufta, në enklavë vepronin 36.

Advertisement

“Ajo që pashë personalisht është përkeqësimi i shpejtë i sistemit shëndetësor”, përmblodhi ai.

Casey tha se ai pa pacientë në Rripin verior të Gazës thjesht duke pritur të vdisnin në një spital pa ilaçe, pa energji elektrike, pa ujë. Lufta që shkaktoi shkatërrim të gjerë në enklavën e vogël palestineze dhe zhvendosi më shumë se 80% të popullsisë u shkaktua nga një sulm i paprecedentë nga krahu ushtarak i Hamasit kundër sektorëve jugorë të Izraelit më 7 tetor, kur rreth 1,140 njerëz, kryesisht civilë, u vranë. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy