Sondazhi: Shumica e polakëve nuk e duan euron

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sondazhi: Shumica e polakëve nuk e duan euron

Gati 70% e polakëve nuk duan që vendi i tyre të anëtarësohet në eurozonë, sipas sondazheve të fundit.

Sondazhi i kryer nga United Surveys për Wirtualna Polska tregon se 66.8% e polakëve do të preferonin të mbanin monedhën polake zloty në vend që të adoptonin euron, dhe pothuajse gjysma janë “definitivisht kundër” anëtarësimit në eurozonë. Vetëm 27.3% mbështesin futjen e monedhës evropiane.

Anëtarësimi në Eurozonë vazhdon të gëzojë mbështetje relativisht të ulët midis polakëve 20 vjet pasi vendi u bashkua me BE.

Skepticizmi për anëtarësimin në eurozonë nuk varet nga përkatësia politike, pasi votuesit nga opozita nacionaliste dhe partitë pro-BE në koalicionin aktual qeverisës të udhëhequr nga Donald Tusk janë gjithashtu skeptikë.

Advertisement

Gjysma e votuesve të aleancave në pushtet, Koalicioni Qytetar (KO, EPP/S&D), Rruga e Tretë (Rinew/EPP) dhe e Majta e Re (S&D), janë kundër miratimit të monedhës së BE-së, ndërsa vetëm 37% e mbështesin një vendim të tillë.

Votuesit e partive konservatore të opozitës Ligji dhe Drejtësia (PiS, ECR) dhe Konfederata kryesisht anti-BE kanë një perceptim shumë më negativ për euron, me vetëm 4% që dëshirojnë t’i bashkohen eurozonës dhe 95% kundër.

Ndryshe nga frika e publikut, shumë ekonomistë besojnë se anëtarësimi në eurozonë do t’i sillte Polonisë përfitime të rëndësishme ekonomike dhe politike.

Ndërsa presidenti çek Petr Pavel kohët e fundit e quajti miratimin e monedhës së përbashkët “logjike” për Pragën, kryeministri polak Donald Tusk nuk ka njoftuar ndonjë përpjekje për ta futur atë.

Advertisement

Për momentin, Polonia nuk mund të anëtarësohet në eurozonë sepse nuk përmbush kriteret e konvergjencës, duke përfshirë stabilitetin e çmimeve, financat e shëndosha publike, stabilitetin e kursit të këmbimit dhe normat afatgjata të interesit.

Vetëm shtatë vende të BE-së kanë ruajtur monedhat e tyre kombëtare: Bullgaria, Çekia, Danimarka, Hungaria, Polonia, Rumania dhe Suedia./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy