Spanja: Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Spanja: Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme

Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme dhe Vladimir Putin nuk do ta arrijë objektivin që ka me pushtimin në Ukrainë. Kështu u shpreh kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

 

 

Lufta në Ukrainë dhe aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake janë vendosur të dominojnë samitin e NATO-s që Sanchez do të presë në Madrid në qershor.

Advertisement

 

“Mbështetja e Ukrainës me vendosmëri është e vetmja mënyrë për të siguruar që Evropa dhe bota që kemi ndërtuar të ketë një të ardhme”, tha kryeministri.

 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shtoi se “shpërthimi i ftohtë i konfliktit” do të errësonte samitin historik.

Advertisement

 

 

Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar zyrtarisht për t’u bashkuar me NATO-n pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy