Stoltenberg: Ukraina do të bëhet pjesë e NATO-s, prioritet mbetet pavarësia e saj

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Stoltenberg: Ukraina do të bëhet pjesë e NATO-s, prioritet mbetet pavarësia e saj

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg ka deklaruar se Ukraina do të bëhet pjesë e kësaj aleance, por ky vendim nuk do të jetë i afërt.

 

“ Aleatët e NATO-s kanë rënë dakord që Ukraina do të bëhet anëtare e aleancës sonë, por në të njëjtën kohë kjo është një perspektivë afatgjatë”, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë një vizite në kryeqytetin e Finlandës, Helsinki.

 

Advertisement

Sipas tij prioriteti aktual mbetet pavarësia dhe integriteti territorial i Ukrainës.

 

“Çështja tani është se Ukraina mbizotëron si një komb sovran i pavarur dhe për këtë arsye ne duhet të mbështesim Ukrainën”, shtoi ai.

 

Advertisement

Ukraina aplikoi për anëtarësim në BE në shkurt të 2022 dhe iu dha statusi i vendit kandidatit në qershor.

 

Nga ana tjetër duket se më të lehtë e kanë rrugën Finlada dhe Suedia në antarësimin e tyre në NATO.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy