Studimi i ri: Omicron pritet të shkaktojë 99% më pak vdekje sesa Delta

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Studimi i ri: Omicron pritet të shkaktojë 99% më pak vdekje sesa Delta

Duke u mbështetur në besimin se fillimi i fundit të pandemisë ka filluar të shfaqet në horizont, janë të shumtë shkencëtarët që, duke ndjekur ecurinë e mutacionit Omicron, shprehin shpresën për një zbutje të menjëhershme të krizës shëndetësore.

Ndërkohë që varianti i ri po përhapet në të gjithë botën, ekspertët argumentojnë se sëmundja mund të ketë pasoja më të vogla se infeksioni i gripit.

Për shkak të përhapjes së Omicron dhe përdorimit të gjerë të injektuesve, shkencëtarët vlerësojnë se ndërtimi i një muri të lartë imuniteti nuk është larg.

Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit, duke studiuar të dhënat epidemiologjike, vlerësuan se Omicron pritet të shkaktojë deri në 99% më pak vdekje sesa Delta.

Advertisement

Pavarësisht se mutacioni i ri shkakton simptoma të lehta, liderët dhe krerët e shteteve në mbarë botën po dërgojnë mesazhe vigjilence të vazhdueshme në lidhje me respektimin e masave mbrojtëse ndaj virusit.

Pas rekomandimeve përkatëse të stafeve shëndetësore, një sërë qeverish kanë hartuar një politikë të re masash.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy