Sulmet në Moskë/ Zelensky: Lufta po zhvendoset në Rusi, proces i drejtë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sulmet në Moskë/ Zelensky: Lufta po zhvendoset në Rusi, proces i drejtë

Presidenti i Ukrainës, Volodymr Zelensky, ka deklaruar se lufta po zhvendoset drejt Rusisë. Kjo deklaratë e Zelenskyt vjen si paralajmërin pas sulmeve me dronë në Moskë, për të cilët Rusia bën përgjegjës Ukrainën.

 

Zelensky tha se sulmet në territorin rus ishin një proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë i luftës midis dy vendeve.

 

Advertisement

Ministria ruse e mbrojtjes tha se tre dron ukrainas u rrëzuan të dielën, ndërsa dy u përplasën në ndërtesa.

 

Sulmi me dron në orët e para të së dielës është i fundit për të cilin Moska ka fajësuar Kievin. Ukraina rrallë merr përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë, por në një fjalim të dielën nga qyteti perëndimor i Ukrainës, Ivano-Frankivsk, Zelensky tha se Ukraina po forcohej.

 

Advertisement

“Sot është dita e 522-të e të ashtuquajturit “Operacion Special Ushtarak”, për të cilin udhëheqja ruse mendoi se do të zgjaste disa javë”, tha ai.

 

Nga ana tjetër, Rusia është zotuar për hakmarrje, duke e konsideruar sulmin si terrorizëm ndaj civilëve.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy