Sulmet ruse godasin qytetin pranë Bakhmutit, të paktën 6 viktima

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sulmet ruse godasin qytetin pranë Bakhmutit, të paktën 6 viktima

Ukraina pretendon se bombardimet e rënda ruse kanë vrarë të paktën gjashtë civilë në Kostyantynivka, një qytet industrial pranë Bakhmutit në Ukrainën lindore, raporton BBC.

 

Raketat dhe raketat dëmtuan 16 blloqe apartamentesh dhe ndërtesa të tjera, duke përfshirë një çerdhe, sipas autoriteteve vendase.

 

Advertisement

Qyteti është vetëm 27 km në perëndim të Bakhmutit, ku shumë janë vrarë nga të dyja anët gjatë muajve të luftimeve të rënda.

 

Qyteti është afër Kramatorsk dhe Slovyansk, dy qytete kyçe të cilat Rusia po përpiqet t’i pushtojë në mënyrë që të përfundojë pushtimin e rajonit të Donetskut. Popullsia e Kostyantynivka para pushtimit të Rusisë në shkurt 2022 ishte rreth 70,000.

 

Advertisement

Shpërthime tronditën gjithashtu Melitopolin e pushtuar nga Rusia të dielën, tha kryetari ukrainas i qytetit jugor, Ivan Fedorov. Ai tha se shpërthimet kishin në shënjestër depon hekurudhore atje.

 

Melitopol është goditur vazhdimisht nga raketat ukrainase, sepse është një qendër transporti për ushtrinë ruse, e shtrirë në veri të Krimesë së pushtuar nga Rusia.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy