“Të gjithë janë të tmerruar”, palestinezët në Rafah kanë frikë nga një ofensivë e përgjakshme tokësore

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Të gjithë janë të tmerruar”, palestinezët në Rafah kanë frikë nga një ofensivë e përgjakshme tokësore

Fëmijët që kërkojnë ushqim me dëshpërim, mbajnë pjata dhe tenxhere bosh në rrugë dhe ujërat e zeza të papërpunuara derdhen midis rreshtave të tendave.

Këto janë ndër kujtimet që Melanie Ward ka nga Rafah, në Gazën jugore, ku më shumë se 1 milion njerëz janë detyruar të ikin nga bombardimet e Izraelit, sipas Kombeve të Bashkuara.

“Çdo mëngjes zgjohesh nga zhurma e armëve nga luftanijet jashtë bregut,” i tha CNN të mërkurën me telefon Ward, CEO i grupit të ndihmës Mjekësore për Palestinezët (MAP). të të godas.”

Palestinezët e zhvendosur, të cilët janë çrrënjosur nga shtëpitë e tyre dhe janë grumbulluar në zonën e vogël të tokës, kanë frikë se nuk do të kenë ku të shpëtojnë përpara një ofensive të pritshme të përgjakshme tokësore izraelite, tha Ward, i cili vizitoi Rafahun në fillim të këtij muaji.

Advertisement

“Të gjithë janë të tmerruar,” tha ajo. “Njerëzit po mendojnë se çfarë do të bëjnë. Ku duhet të shkojnë? A do të marrin ndonjë paralajmërim?”

“Nuk e di se ku supozohet se do të shkojnë mbi një milion njerëz nga Rafah. Është e pamundur të shihet.”

Një ekspert i OKB-së paralajmëroi të hënën se terrori psikologjik i ofensivës së Izraelit në Gaza mund të shfaqet prej vitesh në formën e rritjes së sëmundjeve të shëndetit mendor midis palestinezëve atje.

Ward i tha CNN se Gazanët janë “plotësisht të lodhur” nga më shumë se gjashtë muaj bombardime të vazhdueshme, zhvendosje dhe rrethim.

Advertisement

“Ju mund të shihni në fytyrat e njerëzve… Ata po shikojnë në distancë. Ata nuk mund të përqendrohen siç duhet në biseda. Ata janë vërtet të dëshpëruar,” shtoi ajo. “Populli i Gazës po shkatërrohet.”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy