Bëni Like Struga.info në Facebook


Të paktën 40 persona të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit në qendër të Nepalit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Të paktën 40 persona të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit në qendër të Nepalit

Një aeroplan me 72 njerëz në të, është rrëzuar afër një aeroporti në qendër të Nepalit, duke lënë të vdekur të paktën 40 persona, kanë thënë zyrtarët.

 

Aeroplani i kompanisë Yeti Airlines, që është nisur nga Katmanduja për në qytezën turistike Pokhara, është rrëzuar në ulje e sipër, duke u përfshirë nga flakët.

 

Advertisement

Në aeroplan kanë qenë 68 pasagjerë, përfshirë 15 me shtetësi të huaj dhe katër pjesëtarë të bordit.

 

Qindra ushtarë nepalezë janë të përfshirë në operacion e kërkim-shpëtimit.

 

Advertisement

“Pritet të identifikojmë më shumë trupa”, ka thënë një zëdhënës i ushtrisë për agjencinë e lajmeve, Reuters, duke shtuar se aeroplani “është ndarë copa-copa”.

 

Aksidentet me aeroplanë nuk janë të pazakonshme në Nepal, dhe zakonisht ndryshimet e motit mund të vështirësojnë kushtet e udhëtimit.

 

Advertisement

Në maj të vitit 2022, patën vdekur 22 persona, si pasojë e rrëzimit të një aeroplani në rajonin nepalez, Mustang./rel

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy