Tensione mes dy vendeve/ Avioni rus përplaset me dronin amerikan mbi Detin e Zi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tensione mes dy vendeve/ Avioni rus përplaset me dronin amerikan mbi Detin e Zi

Një avion luftarak rus është përplasur me një dron amerikan mbi Detin e Zi, duke detyruar SHBA-në të rrëzojë avionin e saj pa pilot, thotë ushtria amerikane.

 

 

Sipas autoriteteve droni ishte në një mision rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare kur dy avionë rusë u përpoqën ta kapnin atë, raporton BBC.

Advertisement

 

“Akti i pasigurt dhe joprofesional i rusëve për pak sa nuk shkaktoi rrëzimin e një prej avionëve luftarakë dhe dronit. Forcat e SHBA-së dhe aleatëve do të vazhdojnë të operojnë në zonë” , shtoi komanda evropiane e SHBA. 

 

Ky incident mund të shkaktojë probleme diplomatike mes dy vendeve, teksa tensionet vijnë në rritje për shkak të agresionit rus në Ukrainë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy