Tensionet Izrael-Palestinë/ OKB paralajmëron: Nëse nuk ndërpritet përplasja, lufta do të…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aeroplanët ushtarakë të Izraelit dhe forcat palestineze janë përplasur sërish sot.

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Lindjen e Mesme, Tor Wennesland ka bërë thirrje për ndalje te konfliktit, duke paralajmëruar se situata mund shkojë drejt një lufte që do të përshkallëzohet më shumë.

Advertisement

Sipas tij, udhëheqësit e të gjitha palëve duhet të marrin përgjegjësinë për përplasjet e ndodhura deri tani.

“Kostoja e luftës në Gaza është shkatërruese dhe po paguhet nga njerëzit e zakonshëm. Ndaloni zjarrin menjëherë. Ne po përshkallëzojmë drejt një lufte në shkallë të plotë,” tha ai.

Advertisement

Numri i viktimave është rritur në 40, 35 në Gaza dhe 5 në Izrael.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy