Turqia befason dhe me anti-dronin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Turqia befason dhe me anti-dronin

Produkti i ri turk i mbrojtjes, i njohur si “vrasësi i dronëve”, ka kryer me sukses fluturimin e tij të parë.

Ky produkt, i njohur si Fedai, u zhvillua për të neutralizuar dronët luftarakë dhe mjetet ajrore pa pilot (UAV).

Modeli u ekspozua në panairin e mbrojtjes dhe aviacionit hibrid “SAHA EXPO”, i cili filloi të mërkurën në Stamboll.

Ekspozita katër-ditore shfaqi produktet turke të mbrojtjes, duke përfshirë drone, armë, sisteme radari dhe automjete tokësore dhe detare.

Advertisement

Guray Ali Canli, kreu i Transvaro, i cili prodhon Fedai, tha se fluturimi i parë u zhvillua në tetor.

Prodhuar me kërkesë të shtetit aziatik

Ai theksoi se ka një kërkesë të madhe jashtë vendit për këtë produkt dhe se janë duke u përgatitur për ta përmbushur atë.

10 kopjet e para të “dronëve vrasës”, të bërë nga karboni, u prodhuan në masë, tha Canli.

Advertisement

Kompania ka përgatitur një koncept me pesë automjete për produktin, duke përfshirë një automjet për sistemin e kontrollit, një tjetër për radarin, një kamerë termike dhe bllokues, dhe tre automjete për lëshuesit me shumë fuçi.

Kompania ka zhvilluar dy lloje produktesh, Fedai 101 dhe Fedai 102, dhe ky i fundit është prodhuar me kërkesë të një vendi të Azisë Juglindore dhe mund të fluturojë në një lartësi prej 5000 metrash.

Fedai 102 është më i gjatë dhe më i rëndë se Fedai 101, por ka më shumë kapacitet fluturimi dhe material shpërthyes, shpjegoi Canli.

“Në fakt, klientët e shohin Fedai si një sistem të mbrojtjes ajrore në lartësi të ulët, jo thjesht një vrasës me dron”, shtoi ai.

Advertisement

Ai theksoi se produkti është i pajisur me kamera, lidar dhe kamera termike.

Mund të lëshohet nga një lëshues me shumë fuçi

“Është 100 për qind karbon, një veçori që është unike në botë,” shtoi Calni.

Ai shpjegoi se anti-droni aktualisht mund të lëshohet nga një lëshues me shumë fuçi dhe është duke punuar në një version të lëshimit nga supi, i cili nuk kërkon një sistem radar për operacione me rreze të shkurtër.

Advertisement

“Fedai së shpejti do të jetë një nga produktet më të rëndësishme të eksportit të industrisë turke të mbrojtjes,” tha Canli, duke vënë në dukje se dërgesat e Fedai priten në fillim të vitit të ardhshëm, në janar dhe shkurt.

Turqia ka disa kompani dhe marka, si Baykar dhe TAI, që prodhojnë dronë duke përdorur kryesisht burime lokale.

Marrëveshjet për shitjen e dronëve janë nënshkruar me vende të tilla si Polonia, anëtare e NATO-s.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy