Turqia paralajmëron për një ofensivë ndaj rebelëve kurdë në Irak

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Turqia paralajmëron për një ofensivë ndaj rebelëve kurdë në Irak

Turqia po përgatitet për fillimin e një operacioni të gjerë kundër rebelëve kurdë që e ushtrojnë aktivitetin e tyre nga Iraku. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është zotuar t’i japë fund kërcënimit nga grupi rebel kurd, PKK, që ka luftuar kundër Turqisë prej dekadash. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Dorian Jones, Ankaraja po përpiqet ndërkaq të fitojë mbështetjen e Bagdatit dhe Teheranit.

Prej dy vitesh, forcat turke kanë bërë operacione ushtarake në vendin fqinj Irak, kundër bazave të PKK-së, që lufton për të drejtat e pakicës kurde në Turqi prej dekadash.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan zotohet tashmë se do t’i japë fund njëherë e mirë kërcënimit nga PKK-ja dhe aleatët e tyre në Sirinë fqinje.

“Do të veprohet gjatë ditëve në vijim ndaj objektivave të PKK-së përgjatë kufirit me Irakun prej 300 kilometrash. Duke siguruar kufirin me Irakun, Turqia pritet të krijojë një korridor të ri sigurie prej 40 kilometrash, të ngjashëm me atë në Siri”, thotë Mesut Casin, këshilltar i presidentit turk dhe njëkohësisht profesor në Universitetin Yeditepe të Stambollit.

Advertisement

Ankaraja mori një mbështetje të mëtejshme këtë muaj në luftën kundër PKK-së, kur Bagdadi e shpalli të jashtëligjshëm këtë grup kurd.

Presidenti turk Erdogan po krijon lidhje të ngushta me drejtuesit e qeverisë rajonale gjysmë-autonome të Kurdistanit, në Irak. Analistët thonë se një bashkëpunim i tillë është jetik për objektivin e Ankarasë për të eliminuar plotësisht rrezikun nga PKK-ja.

Turqia po përgatitet për fillimin e një operacioni të gjerë kundër rebelëve kurdë që e ushtrojnë aktivitetin e tyre nga Iraku. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është zotuar t’i japë fund kërcënimit nga grupi rebel kurd, PKK, që ka luftuar kundër Turqisë prej dekadash. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Dorian Jones, Ankaraja po përpiqet ndërkaq të fitojë mbështetjen e Bagdatit dhe Teheranit.

Prej dy vitesh, forcat turke kanë bërë operacione ushtarake në vendin fqinj Irak, kundër bazave të PKK-së, që lufton për të drejtat e pakicës kurde në Turqi prej dekadash.

Advertisement

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan zotohet tashmë se do t’i japë fund njëherë e mirë kërcënimit nga PKK-ja dhe aleatët e tyre në Sirinë fqinje.

“Do të veprohet gjatë ditëve në vijim ndaj objektivave të PKK-së përgjatë kufirit me Irakun prej 300 kilometrash. Duke siguruar kufirin me Irakun, Turqia pritet të krijojë një korridor të ri sigurie prej 40 kilometrash, të ngjashëm me atë në Siri”, thotë Mesut Casin, këshilltar i presidentit turk dhe njëkohësisht profesor në Universitetin Yeditepe të Stambollit.

Ankaraja mori një mbështetje të mëtejshme këtë muaj në luftën kundër PKK-së, kur Bagdadi e shpalli të jashtëligjshëm këtë grup kurd.

Presidenti turk Erdogan po krijon lidhje të ngushta me drejtuesit e qeverisë rajonale gjysmë-autonome të Kurdistanit, në Irak. Analistët thonë se një bashkëpunim i tillë është jetik për objektivin e Ankarasë për të eliminuar plotësisht rrezikun nga PKK-ja.Kjo do të thotë se për operacionin duhet të fitohet mbështetja e Teheranit.

Advertisement

“Mali Qandil shtrihet në Iran dhe Irak. Sa herë bëjnë operacione në rajon, ata shkojnë në Iran për t’u strehuar dhe rikthehen më vonë. Pra, kjo fushatë duhet të mbështetet nga ana iraniane, por kjo nuk është e garantuar. Do të shohim se ç’do të ndodhë”, thotë zoti Aslan.

Rivaliteti ndërmjet Turqisë dhe Iranit po rritet në mbarë rajonin dhe analistët thonë se Teherani mund të hezitojë të mbështesë kërkesat e Turqisë, duke i rritur kështu më tej tensionet./VOA/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy