“Unaza e zjarrit”/ Eklipsi i diellit ofron spektakël, të gjithë sytë nga qielli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Disa shtete janë deshmitare të një eklipsi diellor, ku hëna bllokon pjesërisht diellin, duke krijuar “unazën e zjarrit”.

Eklipsi do të jetë i dukshëm në Hemisferën Veriore.

Advertisement

Eklipsi “unazor” përfshin kryqëzimin e hënës me diellin pa bllokuar plotësisht dritën e tij, duke dhënë pamjen e një unaze të ndritshme rreth hënës. Ky fenomen do të jetë i qartë vetëm në disa vende të botës.

Sipas NASA, “unaza e zjarrit” do të shihet më së miri nga banorët e Kanadasë, Grenlandes dhe Rusisë veriore.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy