Bëni Like Struga.info në Facebook


Vdes në Francë gruaja më e vjetër në botë; ishte 118-vjeçe

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vdes në Francë gruaja më e vjetër në botë; ishte 118-vjeçe

Gruaja më e vjetër në botë vdiq në Francë në moshën 118-vjeçare: Motra Andrè lindi më 11 shkurt 1904 dhe ishte 118 vjeç.

 

Ajo vdiq natën mes të hënës dhe të martës në një azil në Toulon, raporton Agence France Presse.

 

Advertisement

E lindur  në Alès (në Gard), Lucile Randon u shpall nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness si personi më i vjetër në botë pas zhdukjes së japonezit Kane Tanaka, i cili vdiq në moshën 119-vjeçare më 25 prill.

 

fetarja e moshuar së fundmi ishte e kufizuar në një karrige me rrota dhe e verbër.

 

Advertisement

“Thuhet se puna vret, por puna më bëri të jetoj. Kam punuar deri në moshën 108 vjeç”, tha ajo prillin e kaluar pasi u bë gruaja më e vjetër në botë .

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy