VIDEO/ “Bomba dhe plumba”, brenda bandës së vrasësve: Kam parë sy me lot, por jeta ka pak vlerë për ne

Pinterest LinkedIn Tumblr +
VIDEO/ “Bomba dhe plumba”, brenda bandës së vrasësve: Kam parë sy me lot, por jeta ka pak vlerë për ne

“Sky News” ka sjellë një reportazh që tregon jetën brenda bandave, dhe si funksionon organizimi i gangsterëve të rrugës, të cilët paguhen për çdo dëm që shkaktojnë.

Në qendër të reportazhit është Adam (emri i koduar) i cili rrëfen brenda një parkingu në Suedi se sa paguhet për të kryer një plagosje, e deri në vrasje.

Adam ka thënë se për një plagosje në këmbë ai merr deri në 3700 euro, por nëse dikush do të porosiste një vrasje, shumë që do të paguante do të ishte pak më e lartë.

Sipas Adamit të gjithë mund të vrasin, prandaj dhe ekzekutimi ka një vlerë kaq të ulët.

Advertisement

“Më parë, nëse do të vrisje dikë, merrje një milion [krona](76,000 £) – por tani çmimet janë aq të ulëta sa të gjithë vrasin”, ka rrëfyer Adam.

Ai ka treguar se është pjesë e bandës që në moshën 9-vjeçare, por nuk jep detaje të shumta nën maskën e tij, ku i duken vetëm sytë.

“Nuk jam i shqetësuar për sigurinë time, sepse i kam eliminuar pothuajse të gjithë”, pohon ai. Me pranimin e tij, ai ka kryer një sërë krimesh dhe ka qenë disa herë në burg. “Kam parë shumë gjëra që ndodhin,” thotë Adam (jo emri i tij i vërtetë) në qytetin e Uppsala.

Advertisement

“Kam parë njerëz të qëlluar. Kam parë njerëz të vdesin, njerëz të lënduar, nëna që qajnë të dëshpëruara. Kam parë pothuajse gjithçka, por nuk mund të bësh asgjë për këtë.” Ai është pjesë e një vale dhune bandash që ka tronditur shoqërinë suedeze dhe e ka kthyer vendin, me reputacion si një komb i sigurt dhe paqësor, në një pikë të nxehtë vrasjesh. Shkalla e vdekjeve nga krimet me armë në Suedi është tani më e larta në Bashkimin Evropian. Rreth 62,000 njerëz janë të lidhur me rrjetet kriminale në vend, thotë policia.

Shumica e dhunës është rezultat i luftës së bandave, me gjithnjë e më shumë grupe që konkurrojnë për territor dhe tregtinë fitimprurëse të narkotikëve. Për gangsterët si Adami, kjo përfaqëson një mundësi biznesi. Ai vlerëson se ka fituar dy “lepuj” (zhargon për një milion krona suedeze) për marrjen e punëve. Kjo është e barasvlershme me rreth 150,000 £, por me shpërblime të tilla financiare vijnë edhe rreziqe.

Një javë më parë, thotë ai, një bandë rivale erdhi në kërkim të tij, por atentatorët e mundshëm nuk arritën larg. “Djemtë ishin atje dhe i kapën,” thotë Adami. “Unë e di se kush qëndron pas kësaj, por ata kanë mbaruar. Ata nuk janë më këtu.”

Ai i është dorëzuar një jete krimi. Lidhjet që ai ka krijuar me anëtarët e tjerë të bandës janë shumë të afërta. “Unë personalisht nuk do të largohem kurrë”, thotë ai. “Unë nuk e shoh veten në një bandë, e shoh atë sikur jam në një familje.” Dhuna në rritje ka çuar në thirrje për një përgjigje më të ashpër.

Advertisement

Qeveria e qendrës së djathtë të Suedisë ka shpallur strategjinë e parë kombëtare të vendit për të luftuar krimin e organizuar, një sërë propozimesh që synojnë të shtypin bandat. Tashmë është duke u debatuar legjislacioni që do të lejonte burgosjen e adoleshentëve deri në 15 vjeç. Në vitin 2022, pothuajse gjysma e të dyshuarve për vrasje të lidhura me armë ishin të moshës nga 15 deri në 20 vjeç.

Adami nuk mendon se do t’i pengojë adoleshentët të marrin armën. “Njerëzve këtu nuk u intereson ndëshkimi. Për shumën e duhur të parave, ata janë të gatshëm të rrezikojnë një dënim të përjetshëm”, thotë ai për Sky Neës ndërsa ngre supet dhe largohet. Vlerësimi i zymtë i Adamit mbështetet nga statistikat. Vitin e kaluar, 363 të shtëna të regjistruara çuan në 53 vdekje në të gjithë Suedinë, sipas policisë. Në vitin 2022, shkalla e vrasjeve me armë në Stokholm ishte afërsisht 25 herë më e lartë se në Londër.

ARMËT

Në një magazinë në periferi të Uppsala, një tavolinë e madhe është e ngarkuar me armë zjarri. Disa nuk do të dukeshin të pavend në një muze, si revolverët e lashtë të ndryshkur ose automatiku i epokës sovjetike që daton nga Lufta e Dytë Botërore. Të tjerat janë të teknologjisë së fundit, si pistoleta Glock 17 me ngjyrë të zezë që qëndron mbi tavolinën e bardhë. Ata kanë një gjë të përbashkët: të gjitha u konfiskuan në bastisjet e policisë, duke zbuluar fuqinë e zjarrit të botës së krimit të Suedisë.

Advertisement

Një gjetje e zakonshme në bastisjet e policisë janë pushkët AK-47, automatikët modernë dhe madje edhe granatat e dorës. Shumica e tyre e kanë origjinën në ish-Jugosllavi, ku zyrtarët e korruptuar dërguan me lehtësi armët në tregun e zi pas përfundimit të Luftës së Ftohtë. Këto armë lufte nuk përdoren vetëm kundër anëtarëve të bandave.

Me sulmuesit të pa trajnuar dhe duke qenë gjithnjë e më të rinj, kalimtarët e pafajshëm kapen nga zjarri. Rastet e identitetit të gabuar janë gjithashtu të zakonshme. Jale Poljarevius, shefi i inteligjencës. për rajonin Mitt të Suedisë tregon një “reklamë pune” të vendosur në mediat sociale ku bandat reklamojnë në mënyrë rutinore vrasje me pagesë. Në bordet makabre të punës si kjo, informacioni mbi objektivin mund të jetë i pakët. “Shkoni në një zonë të veçantë dhe vritni dikë me një kapele Gucci”, thuhet në reklamë.

Kapele bejsbolli Gucci janë veshje të zakonshme me anëtarët e bandës në Suedi. Në bandat e saj, mjafton të veshësh rrobat e gabuara për të të vrarë. Jeta gjithashtu ka një vlerë të ulët. Sipas policisë, disa punë u fitojnë vrasësve deri në 60,000 krona suedeze (rreth 4,500 £). Pas vitesh luftimesh me njëra-tjetrën, bandat rivale kanë braktisur disa nga kodet që kufizonin gjakderdhjen. Anëtarët e familjes, dikur jashtë kufijve, tani janë në lojë. Prindërit, vëllezërit e motrat dhe kushërinjtë janë tani në pikëpyetje.

Bandat e mëdha që dikur dominonin në zonën e tyre si Foxtrot në Uppsala ose Shottaz në periferi Rinkeby të Stokholmit, janë thyer dhe u janë bashkuar grupe më të vogla që po grinden me njëri-tjetrin, thotë policia. “Shumë banda po riprodhohen… si qeliza,” thotë z. Poljarevius. “Njerëz që nuk kanë lidhje me këto konflikte janë vrarë. E gjithë kjo më kujton luftën me intensitet të ulët”, shton ai.

Advertisement

BOMBAT

Gjithnjë e më shumë, anëtarët e rinj të bandës po kthehen te eksplozivët për të plotësuar arsenalin e tyre: granata dore nga Ballkani, shpesh të dhëna falas me blerjen e një pushke sulmi; dinamit i vjedhur nga kantieret e ndërtimit, apo bomba të bëra vetë. “Është më e lehtë të vendosësh eksploziv [diku]dhe më pas të largohesh nga vendi,” thotë mbikëqyrësi i policisë Daniel Larsson në Uppsala.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy