VIDEO/ Humbi zgjedhjet në PE, kryeministri belg dorëhiqet mes lotësh

Pinterest LinkedIn Tumblr +
VIDEO/ Humbi zgjedhjet në PE, kryeministri belg dorëhiqet mes lotësh

Zgjedhjet europiane që u mbajtën mes datave 6-9 qershor trazuan ujërat në BE dhe politikën e brendshme në disa shtete, përfshirë Francën, ku Macron shpalli zgjedhjet e parakohshme, apo Belgjikë.

Me lot në sy, kryeministri belg, Alexandre de Croix, njoftoi dorëheqjen, pasi partia e tij humbi në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, pa që numri i saj të binte pasi mori vetëm 5.7%, sipas sondazheve.

Edhe kryetari i partisë, Tom Ongena, ka bërë të ditur se do të japë dorëheqjen. “Për ne ishte një natë veçanërisht e vështirë, ne humbëm”, u tha ai mbështetësve të tij. “Jam i bindur se na duhet urgjentisht një qeveri e re, me kompetenca të plota”, shtoi ai, duke shtuar se “mesazhi i votuesve është i qartë”.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy