VIDEO/ Marina amerikane teston armën lazer për të shkatërruar dronët

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marina amerikane ka provuar me sukses një armë me lazer për të shkatërruar dronët në Oqeanin Paqësor, njoftoi komanda e Flotës së Paqësorit amerikan.

Thuhet se testimi është kryer në 16 maj. Sistemi lazer u instalua në anijen e transportit USS Portland, e cila ndodhet jo larg bazës së Pearl Harbour, raporton Sputnik.

Portali War Zone vë në dukje se një sistem i tillë lazer do të sigurojë kryesisht anijet me një linjë shtesë të mbrojtjes kundër droneve dhe grupeve të vogla të anijeve.

Lazeri gjithashtu mund të veprojë si një “verbues” i sensorëve dhe shpikësve optikë. Sistemi i plotë mund të përdorë kamerat e tij video, të cilat përdoren për gjurmimin e shënjestrave.

Advertisement

Një video e publikuar tregon rrezen lazer që shkatërron dronin.

Kjo nuk është hera e parë që Marina e SHBA ka provuar armë lazer, por është hera e parë që armët janë përdorur për të shkatërruar dronët në det.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy