VIDEO- Situatë e rëndë në Greqi/ Njerëzit hipin në çatitë e shtëpive për tu shpëtuar përmbytjeve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Situate në Greqi e shkaktuar nga përmbytjet duket e rënduar.

 

Kalimi i sistemit të stuhisë Daniel përmes kryeqytetit grek të mërkurën shkaktoi ndërprerje të trafikut, duke i kthyer shumë rrugë qendrore në lumenj, ndërsa disa stacione metroje dhe treni u detyruan të mbyllen përkohësisht pasi u futën në ujë.

 

Advertisement

Stuhia bëri që autoritetet t’u dërgonin një mesazh alarmi 112 banorëve të Atikës, duke i paralajmëruar ata se shiu i dendur dhe stuhitë po ndodhnin dhe duke i kërkuar që të kufizonin lëvizjet e tyre.

 

Në qendrën e Vasilissis Sofias Avenue njerëzit u vunë në rrezik pasi u përfshinë nga ujërat e vrullshëm. Një video e ngarkuar në mediat sociale tregoi një burrë që luftonte pasi u rrëmbye dhe merr ndihmë nga kalimtarët.

 

Advertisement

Petrou Ralli, Hamosternas dhe Vasilissis Sofias ishin ndër rrugët kryesore të qytetit që u përmbytën.

 

Në Magnezisë, autoritetet kanë njoftuar se qarkullimi është i ndaluar në të gjithë prefekturën, për shkak të motit të keq Daniel.

 

Advertisement

Banorët kanë tentuar të lëvizin me varka në vende të ndryshme si dhe shpësh herë janë ngjitur në majat e çatisë që të shpëtojnë.

 

 

Advertisement

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy