VIDEO/ Tjetër incident me Boeing, avionit i shkëputet një nga gomat kryesore

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vazhdojnë telashet për Boeing pasi një United Airlines 757 humbi një nga goma kryesore ndërsa u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar i Los Anxhelosit.

Aeroplani vazhdoi fluturimin për në Denver dhe u ul pa incidente, sipas linjës ajrore. Në bord kishte 179 pasagjerë dhe shtatë anëtarë të ekuipazhit dhe fatmirësisht askush nuk u lëndua.

Ky incident ndodhi të hënën ndërsa Boeing më parë kishte arritur një marrëveshje me Departamentin e Drejtësisë të SHBA-së, për të pranuar fajësinë për një akuzë për mashtrim. Madje u duk e gatshme të paguante gjoba deri në 487 milionë dollarë për të shmangur ndjekjen penale.

Megjithatë, kjo gjobë është shumë e vogël në krahasim me 24.8 miliardë dollarë që familjet e viktimave të rrëzimit kërkojnë të paguajnë nga prodhuesi i avionit.

Advertisement

Goma ishte një nga 12 në dy këmbët kryesore të pajisjes së uljes së Boeing 777-200, sipas United, dhe është projektuar për të qenë në gjendje të ulet në mënyrë të sigurt nëse humbet një gomë.

Incidenti kujtoi një aksident të ngjashëm në mars kur një gomë ra nga United Flight 35 teksa u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar i San Franciskos. Mbetjet nga goma ranë në një parking punonjësish në aeroport, mbi disa makina.

Advertisement

Avioni u ul i sigurt pasi u devijua për në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Anxhelosit. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy