Vizita e Sekretarit Blinken, dëshmi e mbështetjes amerikane për Ukrainën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vizita e Sekretarit Blinken, dëshmi e mbështetjes amerikane për Ukrainën

Aktiviteti destabilizues rus kundrejt Ukrainës do të zërë një vend të rëndësishëm në vizitën e Sekretarit Amerikan të Shtetit javën e ardhshme në Evropë.

 

Shefi i diplomacisë amerikane Antony Blinken fillon të hënën vizitën në Evropë, fillimisht në Londër ku do të takohet me homologet e Grupit të Shtatëshes, në përgatitje për takimin e ushëheqësve të G-7 në qershor në Angli. Ministrat pritet të diskutojnë reagimin ndaj sfidave të përbashkëta, përfshirë pandeminë e koronavirusit dhe ndryshimet klimatike.

 

Advertisement

Më pas ai shkon në Kiev në një gjest që demonstron mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për qeverinë e Ukrainës përballë kërcënimeve ndaj sovranitetit nga Rusia.

 

Blinken do të takohet me Presidentin e Ukrainës Volodimir Zelenski dhe zyrtarë tjerë të lartë në vend.

 

Advertisement

Pas disa javë shtimi të përforcimeve që krijuan alarm ndër autoritetet ukrainase dhe Perëndimin, Rusia ka tërhequr trupat nga zona kufitare. Por zhvillimet e fundit kanë krijuar një acarim të mëtejshëm të marrëdhënieve dhe retorikës mes fuqive perëndimore dhe Kremlinit./ VOA

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy