Von der Leyen pyet Rusinë: Pse Rusia po eksporton Sputnik V dhe nuk po vaksinon popullsinë tënde?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen kërkoi të dijë arsyen pse Rusia po ofron vaksinën e saj Sputnik V në vendet e botës, në një kohë kur popullata e saj ka nevojë të vaksinohet. Von der Leyen kërkoi një përgjigje nga Rusia për këtë.

“Ne vazhdojmë të pyesim veten pse Rusia, në teori, ofron miliona dhe miliona doza vaksinash për vendet e botës, ndërkohë që nuk po bën përparim të mjaftueshëm për të vaksinuar popullsinë e saj? Është një pyetje që duhe të marrë përgjigje.”

Advertisement

Ndërsa Komisionerja Evropiane për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit, Stella Kyriakidou deklaroi se shtetet anëtare të BE do të mbajnë vetë përgjegjësi për vaksinën ruse apo kineze që përdorin, teksa nuk është dhënë ende “OK” nga Agjencia Evropiane e Barnnave.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy