Zbuloni vendin më të lumtur në botë në kohë pandemie, ku rënditen shqiptarët?!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Finlanda është vendi më i lumtur edhe në kohën e Covid.

Raporti Botëror i Lumturisë I zhvilluarfcdo vit nga kompania Gallup World Poll analizon efektet e pandemisë në mirëqenien individuale dhe kolektive.

Vendi nordik, ben te ditur Vizion Plus, sikurse një nga vendet me nivelin më të lartë të mirëqënies e po ashtu me nivelin më të ulët të kriminalitetit, raportohet se dallon mbi vendet e tjera edhe tek efektet psikologjike që covid-19 ka dhënë tek qytetarët e vet.

Me pas ne renditje vijne menjehere dy vende te tjera nordike si Islanda dhe Danimarka dhe pastaj Zvicra, Hollanda, Suedia, Gjermania dhe Norvegjia.

Advertisement

Amerikanet jane ne vendin e 14 ne Raportin Boteror te Lumturise ndersa anglezet ne vendin e 18.

Italia e cila, ndonëse është vendi më I goditur ne botë nga Covid-19 ka pësuarf një rritje të vogël duke kapërcyar nga vendi I 28 në vendin e 25.

Shqiperia pavaresisht situates se pandemise por edhe problematikave qe la termeti, ne 2020 kane nje kapercim me 12 vende ne kete raport.

Me konkretisht , Shqiperia renditet ne vendin e 63 ne rang boteror nga 75 qe ishte nje vit me pare.

Advertisement

Publikimi i Raportit Botëror të Lumturisë 2021 bie në një kohë kur Covid-19 vazhdon të marre jete njerezish ne te gjithe boten.  Pak me shume se nje vit me pare Organizata Botërore e Shëndetësisë zyrtarizoi pandeminë, e cila sot ka tejkaluar dy milione e 600 mije vdekje në të gjithë botën.

Të dhënat e këtij raporti, shkruan Vizion Plus, publikohen një ditë para 20 Marsit, që është Dita Ndërkombëtare e Lumturisë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy