Zelensky do të takohet me Biden në Shtëpinë e Bardhë mes të presionit që Kongresi të miratojë më shumë ndihmë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zelensky do të takohet me Biden në Shtëpinë e Bardhë mes të presionit që Kongresi të miratojë më shumë ndihmë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë, ndërsa administrata e Joe Biden po rrit presionin ndaj Kongresit për të ofruar miliarda të tjera ndihmë për Kievin.

Vizita ka për qëllim “të nënvizojë angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata mbrojnë veten kundër pushtimit brutal të Rusisë”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të dielën.

“Ndërsa Rusia shton sulmet e saj me raketa dhe dron kundër Ukrainës, udhëheqësit do të diskutojnë nevojat urgjente të Ukrainës dhe rëndësinë jetike të mbështetjes së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në këtë moment kritik.”

Zyra e Zelenskyt konfirmoi se ai kishte pranuar ftesën e Biden. Atij gjithashtu i është kërkuar të flasë në një takim të të gjithë senatorëve.

Advertisement

Biden i ka kërkuar Kongresit një paketë prej 110 miliardë dollarësh të financimit të kohës së luftës për Ukrainën (61.4 miliardë euro) dhe Izraelin, së bashku me prioritetet e tjera të sigurisë kombëtare.

Por kërkesa përfshihet në një debat mbi politikën e emigracionit dhe sigurinë kufitare të SHBA./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy