Zgjedhjet në Turqi drejt balotazhit; kryeson Erdogan, por deri tani nuk e ka kaluar 50%

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zgjedhjet në Turqi drejt balotazhit; kryeson Erdogan, por deri tani nuk e ka kaluar 50%

Pothuajse ka përfunduar procesi i numerimit te votave në Turqi. Deri më tani Erdogan  ka marrë 49.42% të votave , i ndekur nga kandidati  i opozitës Kemal  Kilicdaroglu me 44.95% të votave. Ndersa janë numëruar  99.38 % e kutive, duket  se dy rivalet do të kalojne në balotazh.

 

Rezultatet përfundimtare që dalin pas numërimit të të gjithave kutive te votimit , apo pasi raundi i dytë i votimit të zhvillohet brenda dy javësh, do të përcaktojnë nëse shteti i Turqisë, mbetet nën kontrollin e Erdoganit ose rifillon një rrugëtim te ri, të premtuar nga lideri i opozitës, Kemal Kilicdaroglu.

 

Advertisement

Duke folur para mbështetësve në Ankara, Erdogan, tha se ai ende mund të fitonte, por do të respektonte vendimin e qytetarëve nëse gara shkon drejt një balotazhi pas dy javësh.

 

“Ne ende nuk e dimë nëse zgjedhjet përfunduan në rundin e parë…Nëse kombi ynë ka zgjedhur për një rund të dytë, kjo është gjithashtu e mirëpritur”.

 

Advertisement

Ndërkohë  kandidati i opozitës Kilicdaroglu është shprehur i vendosur  se do e fitoje  raundin e dytë të zgjedhjeve.

 

“Ne do të fitojmë absolutisht raundin e dytë… dhe do të sjellim demokracinë”, deklaroi  Kilicdaroglu , kandidat i një aleance prej gjashtë partish, duke shtuar se Erdogani kishte humbur besimin e një kombi që tani kërkon ndryshim.

 

Advertisement

Këto zgjedhje do të jenë vendimtare për të ardhmen politike të presidentit Rexhep Tajip Erdogan dekadat e të cilit në pushtet, kanë riformatuar politikën e Turqisë dhe rolin e saj në çështjet globale.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy