Zyrtari i lartë i OKB: Izraeli po përdor urinë në Gaza si armë lufte

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zyrtari i lartë i OKB: Izraeli po përdor urinë në Gaza si armë lufte

Pas muajsh paralajmërimesh, një raport i fundit i mbështetur nga OKB-ja ofroi prova të forta statistikore se katastrofa humanitare në Gaza po fillon një zi buke të shkaktuar nga njeriu.

OKB ka rritur presionin ndaj Izraelit për të përmbushur përgjegjësitë e tij ligjore për të mbrojtur civilët palestinezë dhe për të lejuar furnizimet e duhura të ndihmës humanitare për të arritur njerëzit që kanë nevojë për të.

Zyrtari më i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Türk, tha në një intervistë për BBC se Izraeli mbante një faj të madh dhe se kishte një rast të besueshëm që Izraeli po përdorte urinë si një armë lufte në Gaza.

Türk, i cili është komisioneri i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut, tha se nëse vërtetohet qëllimi, kjo do të përbënte një krim lufte.

Advertisement

Ministri i Ekonomisë i Izraelit, Nir Barkat, një politikan i lartë në partinë Likud të Benjamin Netanyahut, i hodhi poshtë paralajmërimet e zotit Türk si të pakuptimta dhe një gjë krejtësisht e papërgjegjshme për t’u thënë.

Ashtu si kolegët e tij të kabinetit, Barkat këmbënguli se Izraeli po lejonte të gjithë ndihmën e ofruar nga SHBA dhe pjesa tjetër e botës.

Por një varg i gjatë kamionësh të ngarkuar plotësisht me ndihma që nevojiten dëshpërimisht në Rripin e Gazës po mbeten në anën egjiptiane të kufirit me Rafahun. Ata mund të hyjnë në Gaza vetëm përmes Izraelit, pas një serie kontrollesh komplekse dhe burokratike.

Mungesa e furnizimeve adekuate e ka detyruar Jordaninë, dhe tani vendet e tjera, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, të heqin ndihmat nga ajri – mënyra më pak efektive për të ofruar furnizime humanitare.

Advertisement

Palestinezët në terren që luftojnë për të siguruar ndihmat janë mbytur ndërsa përpiqen të notojnë drejt paletave që janë hedhur në det, ose janë goditur kur parashutat nuk hapen.

Në një intervistë nga Gjeneva, Türk tha se kishin dalë prova se Izraeli po ngadalësonte ose po ndalonte dërgimin e ndihmës.

Türk dënoi sulmet e Hamasit ndaj civilëve dhe ushtarëve izraelitë më 7 tetor, duke përfshirë vrasjen, përdhunimin dhe marrjen e pengjeve. Por ai tha gjithashtu se asnjë palë në luftë nuk duhet t’i shmanget përgjegjësisë për veprimet e saj, duke përfshirë çdo përpjekje për të ndaluar furnizimet me ndihma nga njerëzit që kanë nevojë për të në Gaza.

“Të gjithë kolegët e mi humanitarë na thonë vazhdimisht se ka shumë burokraci. Ka pengesa. Ka pengesa… Izraeli është fajtor në një mënyrë të konsiderueshme”, tha ai.

Advertisement

“Mund të them vetëm se faktet flasin vetë… Unë e kuptoj që kjo duhet të kontrollohet, por nuk mund të duhen ditë që të bëhet. Kur vendosni në tryezë të gjitha llojet e kërkesave që janë të paarsyeshme në rast urgjence… kjo ngre pyetjen, me të gjitha kufizimet që ne shohim aktualisht, nëse ka një pretendim të besueshëm që mund të përdoret uria si një armë lufte”, tha ai. /vizionplus.tv

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy